InnoPanel Kft

Hivatalos építés. A szabályos alternatívák

A legtöbbekben felmerül a kérdés : ha mobil vagy konténerházat épít(tet)ek, hogyan tudom engedélyeztetni, hivatalosítani?
A hitelezhetőséget egy következő posztban taglalom.
Amit ki lehet jelenteni, hogy az önkormányzatok, az állam és az EU egyöntetűen abba az irányba mennek, hogy ha valamit építünk, annak legyen nyoma. Azt egyelőre még néhol megtűrik, ha egy ideiglenes ( provizórikus ) dolgot leteszek, és élek, dolgozok, nyaralok benne, de idővel mindenki számíthat arra, hogy az elhelyezett műtárggyal kapcsolatban felkeresik. Mielőtt azt gondolnánk, hogy " Itt a kutya se jár" felhívom a figyelmet, hogy jónéhány éve az ellenőrzés egyszerűen a különböző időpontban készült műholdképek alapján történik. Egyszerűen látható ott valami, ami korábban még nem volt ott. Ezt követően számíthatunk a megkeresésre. Az, hogy "Dehát ez mobil" nem lesz elegendő magyarázat. Közművekre csatlakoztatott lakókocsi is bejelentésköteles.
Az építésügy irányát is jól mutatja, hogy ez évben elvették a településektől az építések ügyintézését, és átkerült a területi kormányhivatalokhoz.
Történt ez többek között azért, hogy amikor a "papírt alá kell írni", akkor ne a szomszédom ismerőse hozza meg a döntést.
Ha bármilyen céllal építeni tervezünk, először azt kell eldönteni, hogy milyen típusú, besorolású épületet szeretnénk látni a tulajdoni lapon.
Ezt sok esetben már a telek meghatározza. Van ahová egyszerűen lakóház nem építhető. Ez nem azt jelenti, hogy nem lakhatok ott, csak azt, hogy a ház nem lakóház besorolású. Ezeken a területeken általában valamelyik közmű hiányzik az összkonfort kialakításához, vagy egyszerűen a település nem lakóépületek építésére szeretné hasznosítani a területet.
Ilyen telkeken általában alacsony 3-10 % a beépíthetőség, ezért egy közepes méretű telekre sem biztos, hogy építhető megfelelő méretű ház.
Fontos tudnunk arról is, hogy míg belterületi építési telkeken az önkormányzatoknak különböző kötelezettségeik vannak ( útjavítás, fűkaszálás, közművek kialakítása ), addig ez külterületi ( hagyományos néven zártkerti ) ingatlanok esetén már nem kötelező.
Magyarországon jelenleg utcanévvel és házszámmal rendelkező akár üres telekre is be lehet jelentkezni.
Az ott élésünknek jogi akadálya nincs.
Ha egy belterületi telekre szeretnénk építeni, akkor is több lehetőségünk van. Lakóház, melléképület, gazdasági épület, kiszolgáló épület, üdülő, hétvégi ház stb.
A jól megválasztott besorolás azért fontos, mert az épületünkkel szemben támasztott követelmények ettől függnek.
Természetesen lakóházak esetében kell a legtöbb kritériummal számolnunk.
2021 évi energetikai szabályozások alapján, ha könnyűszerkezetes lakóházat építünk, akkor 15 cm falban és további 15 cm falon kívül elhelyezett szigetelésre van szükség ( természetesen jobb hőszigetelő tulajdonságú anyaggal a vastagság csökkenthető, de csodák nincsenek). Ez alatt nem építhető új lakóház.
Több cég is hirdet/épít "téliesített", "négy évszakos", "szigetelt" mobilházakat.
Ezek sok esetben egyszerűen nem alkalmasok arra, hogy lakóház legyen belőlük. Persze a szigetelés növelésével javíthatunk a helyzeten, de korántsem biztos, hogy átmegy az engedélyezésen.
Mindemellett vannak egyéb előírások is. Ilyen például,hogy wc, fürdő nem nyílhat a konyhába. Sok mobilház már ezért sem engedélyeztethető, mert összesen 2 helységből áll.
Persze attól még lakható, csak nem lakóház minőségben. Ezeket a mobilházakat is hivatalosíthatjuk, de már csak melléképület, gazdasági épület, stb kategóriájúként.
Amikor mobilházat tervezünk venni, vagy könnyűszerkezetest építtetni, nagyon fontos árösszehasonlításnál az, hogy két egymással megegyező épületet hasonlítsunk össze. A négyzetméterárak közötti különbségek akkor lehetnek kiindulási pontok, ha mellé tesszük a beltartalmat.
Érdemes árajánlatkor kernünk a nyilatkozatot arról, hogy a termék kielégíti-e a lakóházakkal szemben támasztott követelményeket.
Egy építési engedéllyel/egyszerűsített bejelentéssel megvalósuló beruházás esetén minden, az adott épülettípus építésére vonatkozó szabályt be kell tartani. Ha nem is készül tervrajz, attól még igazolnunk kell, hogy a megfelelő részek képzett szakember ( vezetésével) által kerültek kialakításra.
Összefoglalásul:
Mielőtt bármit vennénk, vagy építtetnénk egyeztessünk egy építésszel. A helyi mérnökökkel járunk a legjobban, mert ők a helyi építési szabályokkal tisztában vannak. Ne sajnáljunk erre néhány tízezer forintot elkölteni, mert rengeteget spórolhatunk. Csak ezt követően keressünk gyártót/kivitelezőt. Abban az esetben, ha az építésztől kapott információktól eltérőt, esetleg azzal ellentéteset hallunk, nyugodtan jelezzük ezt. Ha túl sok ilyen mondatot hallunk az építőtől, gyártótól, forgalmazótól ne habozzunk hátat fordítani.
A lakhatás költségei egyre csak nőnek. De egy megalapozatlan döntés sokkal többe kerülhet annál, mint ha 1-2 hónapot még laknánk albérletben, vagy az előző házunkban.
Kérek mindenkit, aki a témában releváns információkkal tudja azt kiegészíteni, tegye meg a poszt alatt. Kérdésekre, mint mindig, szívesen válaszolok.