InnoPanel Kft

Konténerház pro és kontra

Ismét szeretnék egy sokakat érintő kérdéskört kifejteni.
Mint ahogy az a korábbi posztokból is kiderül, foglalkozunk konténerek házzá alakításával is, és készítünk egyedi méretű mobilházakat is. Ebben a bejegyzésben azt szeretném taglalni, hogy milyen előnyei és hátrányai vannak, ha házunk alapjának konténert választunk.
Lássuk az előnyöket:
- a hajózási konténerek rendkívül stabil szerkezetek, tengerjárókon akár 8 darabot is egymásra tesznek, az alsó így is elbírja a tornyot.
- szerkezeti integritásuk nagy, szinte elpusztíthatatlanok
- anyaguk ( a corten acél ) egy olyan ötvözet, ami rendkívül ellenálló az átrozsdásodással szemben
- a szárazföldi szállításnak megfelő mérete egyszerűsíti a kamionozást és daruzást
- irodakonténerek esetén további előny, hogy emberi tartózkodásra bevizsgáltan alkalmasak.
Vegyük sorra a házépítés szempontjából előnytelen tulajtonságokat is:
- köszönhetően a rengeteg acélnak, ez egy óriási hővezető tömeg, amit szigetelni kell. Építői tapasztalat, hogy 10 cm polisztirol kívülről nem lesz elég. Legtöbben leteszik néhány beton tuskóra, és elkezdik a falat szigetelni. A földre letett acél alváz a hideget és a meleget is gyakorlatilag betalicskázza a házunkba. Pontosan úgy, mint ahogy egy fém kilincs télen belülről is hideg. Ez óriási hőkülönbséget fog okozni a padló és a födém között, ami rossz konfortérzetet ad, páralecsapódáshoz vezet, ami szellőztetés nélkül remek táptalaja a penészgombának. Megoldás erre, ha egy szigetelt alapot készítünk, ami ( ha nem magunknak csináljuk ) kb 30.000,- Ft/ m²
- bár az oldalfalai (részben) eltávolíthatóak, de a méretkorlát miatt a házunkban is kompromisszumokat kell kötnünk.
- egy modern, jól szigetelt ház a födém felé van a leginkább szigetelve, mert ugye a meleg felfelé száll. Ez minimum 20, jobb esetben 25 centiméter szigetelést jelent. Ha magastető kerül a konténerre ( ez manapság nem annyira jellemző) akkor a szigetelés fele kerül a szarufák közé, a másik fele pedig az eredeti mennyezet alá. Ha költöttünk a szigetelt alapra, akkor a konténerek padlójába már elég 5cm, ha viszont még mindig a betonkockákon állunk, akkor 15 cm padló szigeteléssel is számolhatunk.
Egy HC ( magasított) konténer külső magassága 2895 mm. A belső magasság 2690 mm. Ha ebből levonjuk az ajánlott minimum 10 cm födém szigetelést, és az 5 cm aljzat szigetelést, számolunk tuvábbá egy réteg gipszkertonnal, alá 3 cm lécvázzal, és mindezt levonjuk a magasságból, akkor már nem érjük el a használatbavételi engedélyhez szükséges 250 cm belmagasságot.
Irodakonténerek esetén ez alapból kizárt, azok kisebb belmagasságúak.
- irodakonténerek esetén további felhasználói kellemetlenség ( lehet ), hogy a padló nem elég merev. Egy oldalt alátámasztott irodakonténer közepén egy kisebb ugrásnál is görbül alattunk a merevítés. Ez nem csak a biztonságérzetet csökkenti, de gyakorlatilag kizárja a kerámia járólapok alkalmazását.
- legtöbben a mobilitás miatt választják a konténereket, aztán a házzá alakítás során olyan módon építik össze a több darabból álló épületet, ami ellehetetleníti az elszállítást.
- országunkban az éves hőingadozás eléri olykor a 60 °C-ot. A legtöbben meleg időben szeretnek építeni. Az összeépített anyagok különbözően változtatnak alakot a hőváltozásra, ami kellemetlen helyzeteket, ősszel akár hangos recsegést, kattogást okozhatnak.
- egy 20 lábas konténer kapható már (állítólag) 300 ezer forinttól, míg egy azonos méretű irodakonténer a milliós összeget is meghaladja. Amit viszont ezért cserébe kapunk, az csupán egy ( a szükségesnél sokkal stabilabb ) szerkezet, és rengeteg szigetelendő acél.
Összegzésként el tudom mondani, hogy a konténer egy remek termék, ami zseniálisan használható ház alaptestnek, de nem feltétlenül alkalmas erre a mi klímánkon.
Gyakorlati példánk épp a napokban folyó projektünk.
Megrendelőnk megállapodott velünk egy 45 m²-es egyedi mobilház építésre, illetve ugyanezen a telken elhelyezett 3 db 20 lábas irodakonténert( ugyancsak 45 m²) aminek kérte a kívül-belül házzá alakítását.
Az új, egyedi szerkezetű mobilházát 170.000,- Ft/ m² áron vállaltuk kulcsrakészen, így a végösszeg 1 db Gree Comfort x klímával együtt 7.055.000,- Ft, kivitelezési idő 3 hónap.
A három konténert 3.300.000,- Ft- ért vásárolta, az átalakítás teljes összege 3.800.000,- Ft, így a végösszeg 7.100.000,- Ft, kivitelezési idő 1,5 hónap
Különbségek:
Konténerek esetén az új mobilházhoz képest : "hajlékony" padló, kötöttebb belső kialakítás, használt nyílászárók, vékonyabb szigetelés, 229 cm belmagasság
Remélem tudtam segíteni többeknek meghozni az optimális döntést. Bejegyzéseimben, mint most is, kérem, hogy akinek van bármi kiegészíteni vagy kérdezni valója, ne tartsa vissza, bátran írjon kommentet!
Az alábbi kegészítést szeretném tenni a konténerek előnyei mellett:
- egy szerkezet építese, van akinek igenis nehézséget okoz. Még abban az esetben is, ha ügyeskezű, otthon minden barkácsolást elvégző emberről is legyen szó. Ha valaki eldönti, hogy maga szeretné építeni a házát, de nem tud, vagy nem szeretne építeni egy statikailag minden kritériumnak megfelelő szerkezetet, akkor remek alapmegoldás a konténer.